Święto Niepodległości

11 listopada - Święto Niepodległości

Święto Niepodległości obchodzimy w Polsce 11 listopada. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dla Polaków, własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.

Związane jest to również z powrotem do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego, który wcześniej przebywał w niewoli w Magdeburgu (10 listopada). 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się zaledwie dwie takie uroczystości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

 Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości!

Oto prace uczniów naszej szkoły, powstałe w czasie nauki zdalnej, upamiętniające odzyskanie niepodległości: